• Kategorie
  • Szukaj
  • Koncentratory tlenu

Co to jest koncentrator tlenu?

Definicja koncentratora tlenu: Koncentrator tlenu to rodzaj urządzenia medycznego służącego do dostarczania tlenu osobom z zaburzeniami oddychania. Osoby, których stężenie tlenu we krwi jest niższe niż normalnie, często wymagają koncentratora tlenu.
Zalecenie stosowania koncentratora tlenu najlepiej aby wydał lekarz. Lekarz musi go zalecić po przeprowadzeniu dokładnej oceny medycznej. Lekarze zazwyczaj pokażą również pacjentom, jak efektywnie korzystać z tych koncentratorów podczas podróży i w domu.
Koncentratory tlenu filtrują otaczające powietrze, sprężając je do wymaganej gęstości, a następnie dostarczając oczyszczony tlen klasy medycznej do systemu dostarczania pulsacyjnego lub systemu ciągłego strumienia do pacjenta.
Jest również wyposażony w specjalne filtry, które pomagają usuwać azot z powietrza, zapewniając pacjentowi dostarczanie całkowicie oczyszczonego tlenu. Urządzenia te są również wyposażone w elektroniczny interfejs użytkownika, dzięki czemu można dostosować poziomy stężenia tlenu i ustawienia dostarczania. Następnie wdychasz tlen przez kaniulę nosową lub specjalną maskę.

 
Jakie są zastosowania i powody stosowania koncentratora tlenu?


Istnieje wiele powodów, dla których warto zastosować koncentrator tlenu, a lekarze mogą zalecić swoim pacjentom terapię tlenową w różnych schorzeniach. Jeśli ostatnio wykonano badanie krwi lub pulsoksymetrię w celu oceny poziomu nasycenia tlenem i stwierdzono, że masz niski poziom tlenu we krwi, lekarz może zalecić krótkoterminową lub długoterminową terapię tlenową.
Pewnie zastanawiasz się, do czego służy koncentrator tlenu? Ostre stany zwykle wymagają krótkotrwałej tlenoterapii. Te warunki zwykle trwają przez krótki czas. Mogą mieć nagły początek objawów w porównaniu z chorobami przewlekłymi, w których wszystko dzieje się stopniowo. Jednak niektóre schorzenia układu oddechowego lub przewlekłe wymagają długotrwałego stosowania koncentratora tlenu.

Ostre stany wymagające koncentratora tlenu


Oto kilka przykładów ostrych stanów, w których do krótkotrwałej tlenoterapii konieczne jest użycie koncentratora tlenu:

Astma: ten stan jest stanem zapalnym dróg oddechowych i zaczyna wytwarzać dużo śluzu, co utrudnia oddychanie. Chociaż istnieje wiele leków, które mogą leczyć i kontrolować astmę, koncentrator tlenu może pompować wysoki poziom tlenu do krwiobiegu pacjenta, gdy ma lub już miał atak astmy.

Zapalenie płuc: Zapalenie płuc to infekcja, w której rozwija się stan zapalny w jednym lub obu pęcherzykach płucnych, a w wielu przypadkach wypełnia się je płynem. Wielu pacjentom z zapaleniem płuc przepisano tlenoterapię i uzyskano dobre wyniki kliniczne.

Zespół zaburzeń oddechowych: to zaburzenie oddychania, które dotyka głównie noworodki, zwłaszcza te, które urodziły się sześć lub więcej tygodni przed datą porodu. Noworodki cierpiące na RDS nie wytwarzają wystarczającej ilości środka powierzchniowo czynnego (płynu do powlekania płuc), powodując ich zapadanie się i utrudnianie oddychania. Terapia tlenowa przy użyciu koncentratorów tlenu pomaga pompować tlen do krwiobiegu i płuc dziecka, aby zmniejszyć dalsze komplikacje.

Dysplazja oskrzelowo-płucna: Noworodki cierpiące na tą jednostkę chorobową są również bardziej narażone. Jest to poważna choroba płuc wymagająca długotrwałego wspomagania oddychania między innymi poprzez koncentrator tlenu.

Choroby przewlekłe wymagające terapii tlenowej


Niektóre przewlekłe schorzenia wymagające długotrwałego stosowania koncentratorów tlenu to:

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP): POChP dotyka około 16 milionów ludzi , ale koncentrator tlenu może być skutecznym leczeniem. Kiedy masz POChP, masz chroniczne uszkodzenie płuc, które utrudnia wchłanianie wystarczającej ilości tlenu przez płuca. W rezultacie możesz mieć trudności z oddychaniem, a terapia tlenowa przez koncentrator może pomóc.

Mukowiscydoza: dziedziczysz ten zagrażający życiu stan. Powoduje uszkodzenie układu pokarmowego i płuc. Jest to rzadka choroba, która wpływa na komórki organizmu odpowiedzialne za wytwarzanie śluzu, potu i soków trawiennych. Płyny są zmieniane, co skutkuje bardziej lepkim, gęstszym roztworem, który zatyka przewody, rurki i przejścia zakażonej osoby.

Bezdech senny: bezdech senny to zaburzenie snu, które może być poważne i powodować sporadyczne zatrzymanie i rozpoczęcie oddychania podczas snu. Zwykle leczeniem tego stanu jest ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych (CPAP) , utrata masy ciała i ćwiczenia fizyczne, chociaż niektóre osoby z bezdechem sennym mogą wymagać tlenoterapii.

Jak działa koncentrator tlenu?


Pomyśl o koncentratorze tlenu jak o klimatyzatorze okiennym — pobiera on powietrze, zmienia je i dostarcza w innej formie. Koncentrator tlenu pobiera powietrze i oczyszcza je do użytku przez osoby, które potrzebują tlenu medycznego z powodu niskiego poziomu tlenu we krwi.

Działa poprzez:

  • Sprężanie powietrza jako mechanizm chłodzenia zapobiega przegrzaniu koncentratora
  • Pobieranie powietrza z otoczenia
  • Korzystanie z interfejsu elektronicznego w celu dostosowania ustawień dostawy
  • Usuwanie azotu z powietrza przez złoża sitowe i filtr
  • Dostarczanie oczyszczonego tlenu przez maskę lub kaniulę nosową

Pacjenci, którzy w przeszłości wymagali tlenoterapii, polegali głównie na ciśnieniowych butlach tlenowych. Mimo że te zbiorniki są niezwykle skuteczne, są również dość nieefektywne, ponieważ dostawcy muszą regularnie odwiedzać pacjentów, aby uzupełnić zapas tlenu w zbiorniku.