• Kategorie
  • Szukaj
  • Młotki neurologiczne

Młotek neurologiczny jest to sprzęt medyczny stosowany przez lekarzy do diagnostyk badania głębokich odruchów ścięgnistych. Tego typu badanie jest bardzo istotne jeżeli chodzi o pacjentów neurologicznych. Od końca XIX wieku zaistniało kilka typów typów zakwalifikowanych jako młotek neurologiczny.

Młotek neurologiczny Queen Square zapoczątkowany w Londynie. W początkowej fazie jego projekt prototyp wyglądał następująco: wykonany z bambusa lub trzciny rączki różnorakiej długości, średnio 25 a nawet do 40 cm, doczepiony jest 5 cm metalowy element zabezpieczony plastikiem. Dzisiaj jest robiony z tworzyw sztucznych, zaś ostre zakończenie zezwala na zdiagnozowanie objawu Babińskiego. Zdobył sobie szczególną popularność w Wielkiej Brytanii.

Młotek neurologiczny Babińskiego jest zmyślnie stworzony przez Józefa Babińskiego w 1912 roku i nosi w sobie wiele podobnych cech do młotka typu Queen Square poza tym iż ma metalowy uchwyt, który w razie wygody lub potrzeby można zdjąć. Młotek Babińskiego oczywiście można też składać.